Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Elektroanalitikai módszerek

A speciációs analitika témakörében eddig megjelent tudományos közlemények között az előzőekben tárgyalt módszerekhez képest szerényebb számarányban találunk elektroanalitikai módszereket. Adott speciációs analitikai feladatokhoz azonban az elektroanalitikai módszerek jelentősége vitathatatlan. A minta-előkészítéseknél többször említett kívánalom, hogy bizonyos elemformák meghatározását csak a mintavétel helyszínén, közvetlenül a mintavételt követő pillanatokban végezhetjük el anélkül, hogy megváltozna a koncentrációja. Ugyancsak különböző áramló folyadékokban, vízi rendszerekben fontos lehet adott elemforma koncentrációjának folyamatos követése, monitorozása. Egy oldatrendszerben végrehajtott paraméterváltoztatásoknak az elemforma élettartamára, átalakulására gyakorolt hatását ugyancsak in situ célszerű követni. Olyan speciális esetekben, amikor például egy üledék-víz rendszer mikrométer vastagságú rétegeiben, pórusvizében kell az elemforma kicserélődést, átalakulást vizsgálni, a mára már hagyományosnak tekinthető kapcsolt speciációs eljárások nem vezethetnek eredményre. A felsorolt esetekben a különböző nagyérzékenységű elektroanalitikai módszerekkel ért el számos szerző sikereket. A méréstechnika jellegéből adódóan a vizsgálható elemformák elsősorban ionok, illetve olyan formák, amelyek a mérőelektróddal szemben elektroaktívak.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave