Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Fotodetektorok

A fény ultraibolya, látható és közeli infravörös tartományában (0,2–1,2 μm hullámhossztartományban) működő fényérzékelőket tárgyaljuk. Megkülönböztethetőek működési módjuk, valamint jellemző paramétereik alapján. Ez utóbbiakat alapvetően kvantummechanikai jelenségek korlátozzák, melyek az ideális fotodetektorra vonatkoznak, és melyekhez további járulékos hatások csatlakoznak. Működési mód szerint a fény elektromos árammá történő átalakítása belső, illetve külső fotoeffektussal történhet (a termikus elven működő detektorokat itt nem tárgyaljuk). Emellett elemi, illetve térbeli detektorokat különböztetünk meg, mely utóbbiak a felületükre eső fényt integrálják, illetve több diszkrét elemről érzékelve a beeső fény térbeli eloszlásáról is információt szolgáltatnak.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave