Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Oldatok plazmába vitelére kidolgozott porlasztórendszerek

Az oldatokból történő aeroszol-előállítás során a cseppképződést és az aeroszolt jellemző cseppméreteloszlást egyrészt a folyadék (minősége, sűrűsége, belső súrlódása és felületi feszültsége), másrészt a porlasztórendszer tulajdonságai határozzák meg. A porlasztórendszerek két alapvető egységből állnak, mégpedig a tulajdonképpeni porlasztóból és az ehhez csatlakozó ködkamrából. Az alkalmazott porlasztó működési elve szerint megkülönböztetünk pneumatikus, ultrahangos és nagynyomású hidraulikus porlasztórendszereket. Ezek értékelésénél alapvető szerepet játszik a porlasztás hatásfoka (aeroszolként a plazmába juttatott folyadékmennyiség / a porlasztóba táplált folyadékmennyiség), az időegység alatt a plazmába juttatható oldat mennyisége (aeroszol-koncentráció), a porlasztó rövid és hosszú idejű stabilitása, a porlasztórendszer memória-effektusa (öblítési idő).

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave