Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Nagynyomású hidraulikus porlasztó

Ezt a porlasztótípust Berndt [62] fejlesztette ki 1988-ban (5.7. ábra). A porlasztórendszer fő eleme egy, megfelelő korrózióálló anyagból (platina, indium vagy gyémánt) készített 10–30 μm átmérőjű fúvóka, amelyen keresztül préseljük a vizsgálandó oldatot mintegy 50–400 bar nyomással. Erre a célra HPLC-ben használt pumpa alkalmazható. A kisméretű furaton átpréselt folyadéknyaláb atmoszferikus nyomásra kerülve, és egy ütközőgömbnek vezetve, valósággal szétrobban, aminek eredményeképpen rendkívül finom aeroszol keletkezik. Mivel az aeroszolképzés porlasztógázt nem igényel, az aeroszol plazmába juttatásához segédgázt kell alkalmazni. A porlasztás hatásfoka meghaladja az 50%-ot, és a keletkező aeroszolcseppeknek csupán 1%-a nagyobb mint 16 μm [63].

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave