Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Lézer mikropróbás analitikai méréstechnikák

Nagy energiájú és impulzusüzemű (nanoszekundum, vagy annál rövidebb impulzushosszú) lézer fényét egy szilárd minta felületére fókuszálva olyan nagy teljesítménysűrűség hozható létre (106−1012 W/cm2), amely elegendő ahhoz, hogy a minta a fókuszfoltban szinte pillanatszerűen elpárologjon, a keletkező fragmentumokból, gőzökből pedig rövid élettartamú, magas hőmérsékletű ún. ablációs csóva alakuljon ki. 8.22 ábraA folyamatot atmoszférikus körülmények között éles csattanó hang kíséri, amelyet az elpárologtatott mintaalkotók gőzének gyors kiterjedése miatt fellépő lökéshullám okoz. Igen nagy teljestménysűrűség alkalmazásakor szikraszerű fényjelenség is jelentkezik, jelezve, hogy a gőzök ionizációja is bekövetkezett és mikroplazma képződött. A jelenséget már az első kísérleti lézerekkel dolgozó fizikusok is megfigyelték az 1960-as években [2, 105].

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave