Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Monte Carlo-módszer

A legújabb kvantitatív módszer nem a levezetett alapegyenletből, hanem a forrás-minta-detektor együttesének modellezéséből indul ki a foton-anyag kölcsönhatás Monte Carlo-szimulációjával. A sugárzást ebben az esetben trajektóriák és valószínűségsűrűség-függvények írják le. A fotonoknak a minta atomjaival való kölcsönhatásai sztochasztikus folyamatoknak tekinthetők, amelyek számítógéppel generált véletlenszámokkal szimulálhatók. A véletlenszámok az egyes folyamatok valószínűségét jellemző valószínűségi eloszlásfüggvényeket követik. A mintában bekövetkező véletlenszerű folyamatok során keletkező fotonok trajektóriáit a detektálásig hasonlóképpen követhetjük nyomon. Ismert, hogy Monte Carlo-szimuláció segítségével a mátrix- és geometriai hatások kielégítő pontossággal modellezhetők. A hatáskeresztmetszetek szögfüggését legpontosabban a Monte Carlo-módszer veszi figyelembe, hiszen az alapvető paraméterek módszere is effektív gerjesztési és detektálási szögeket vagy kísérletileg meghatározott geometriai tényezőt alkalmaz. Kvantitatív meghatározás az elemi koncentrációk iteratív változtatásával érhető el, amíg a szimulált és mért karakterisztikus röntgenintenzitások közötti eltérés a mért röntgenvonalak statisztikus hibájánál kisebb lesz [40].

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave