Zimmer Márta

Arcészlelés


Bevezető

Vitathatatlanul az emberi arcok a legfontosabb szociális ingerek, melyek körülvesznek minket. Feldolgozásuk gyors és általában hibátlan. Egy pillanat alatt rengeteg információt tudunk leolvasni egy arcról: megállapítjuk az illető nemét, pillanatnyi érzelmi állapotát, és főleg azt, hogy ismerjük-e egyáltalán (vagy láttuk-e már valaha), ezenkívül viszonylag pontosan meg tudjuk becsülni az életkorát. Ha felismerjük a személyt, akkor számos újabb információ aktiválódik bennünk, például a neve vagy az, hogy éppen milyen kapcsolatban vagyunk vele. Mindez egyetlen pillanat alatt! Ráadásul, ha belegondolunk abba, hogy az érettségi találkozón még 10–15 vagy akár 40 év elteltével is felismerjük régi osztálytársainkat, akkor az is bebizonyosodik, hogy a megismeréshez szükséges és ahhoz társuló információkat hosszan tároljuk. Már ez is sokat elárul az arcfeldolgozó rendszerünk kapacitásáról, és akkor még nem is beszéltünk arról, hogy hány embert is vagyunk képesek hibátlanul felismerni.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 858 3

Milyen információk olvashatók le egy arcról? Velünk született vagy tanulás útján szerzett képesség az arcok felismerése? Mit észlel az újszülött egy emberi arcból? Mennyire jó az idős emberek érzelemfelismerése? Mit jelent az arcvakság? Hogyan teljesítünk szemtanúként a rendőrségen? Hol tartanak az arcrekonstrukciós vagy az érzelemfelismerő számítógépes programok? Hasznosak a biztonsági és térfigyelő kamerák? Hogyan működik egy arcfelismerő rendszer a gyakorlatban?

A Pont könyvek sorozat új darabja, az Arcészlelés érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zimmer-arceszleles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave