Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


1.4. A szociáletikai értékek erősítése

A szociáletikai cselekvési értékek erősítésével kapcsolatban Welzel számára lényegesebb a büntetőjog szociáletikai feladata, mint az egyes konkrét jogi tárgy védelme, fontosabb az alapértékek reális érvényessége. A puszta jogtárgyvédelem csak negatív – megelőző, rendőri – preventív céltételezés. A büntetőjog legmélyebb feladata pozitív szociáletikai természetű. Pozitív alapértékek rendíthetetlen érvényessége formálja a polgárok szociáletikai ítéletét, és erősíti is a jogkövető beállítódást. Ennek következtében a büntetőjognak nemcsak meghatározott káros vagy veszélyes magatartásmódok ellen kell küzdenie, hanem és mindenekelőtt a polgár szociáletikai tudatára és beállítódására is hatnia kell.92 A büntetőjog számára legitim terület ezáltal kibővül. Welzel ebben nem a generálprevenció, hanem az igazságos megtorlás kifejeződését látta. A preventív karaktert azonban nem lehet nem észrevenni. Egyrészt a szociáletikai tudat és a jogi beállítódás veszélyeztetésének vagy megsemmisítésének a megakadályozásáról van szó, másrészt Welzel ennek védelmére legjobb eszközként a jogtárgyak sértését kerüli. Ez a felfogás a fentiek következtében generálpreventívnek tekinthető, miként Armin Kaufmann és Winfried Hassemer is gondolja. Armin Kaufmann Welzelnek a büntetőjog szociáletikai feladatáról vallott nézetében a generálprevenció pozitív aspektusát látja, és azt a jogkövető magatartás szocializációjaként jellemzi. Kaufmann több komponenst emel ki: egy informatív mozzanatot, amely arról világosít fel, mi a tilalmazott; amely a jogrend érvényesítési erejébe vetett bizalom fenntartását jelenti, továbbá a maradandó jogkövető beállítódás alakítását és erősítését. Kaufmann nem kísérli meg természetesen az igazságos megtorlásnak ezen pozitív prevencióval történő helyettesítését, hanem előfeltételnek tekinti a megtorlás számára.93 Hassemer is úgy gondolja, hogy a welzeli koncepció pontos leírása annak, ami generálprevencióként vagy pozitív prevencióként jelölhető meg.94

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave