Nagy Ferenc

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban


1.1.3. Wolfgang Naucke úgynevezett Beccaria-sémájáról

Ezt az uralkodónak tekinthető dicsőítő megítélést a másik oldalon Naucke kissé pejoratíve „Beccaria-séma”-ként jelöli.494 Eszerint a Beccaria-séma kiindulópontja Beccaria művére, a művében kifejtett gondolataira történő visszavezetés, nevezetesen, hogy ennek révén szekuláris, racionális, humánus, liberális büntetőjog alapozódott meg, s így érvényesül. Naucke úgy látja, hogy ez a séma nem bizonyul igaznak. Bár még a XVIII. században olyan törvényhozás kezd folyamatba jönni, amely a jogállami és humánus büntetőjogot célul tűzte ki, különösen a kínzás, a halálbüntetés és az önkényes, inkvizitórius büntetőeljárás megszüntetését. Ez a törvényhozás azonban ténylegesen maradandó sikereket/eredményeket nem ért el. Példaként említhető – folytatja érvelését Naucke – Beccaria születési régiójának büntető törvényhozása. A toszkán büntető törvényhozás 1786-ban felvilágosult módon eltörölte a kínzást és a halálbüntetést. A francia forradalmat követő időszakban azonban a kínzás és a halálbüntetés újból bevezetésre került, most már természetesen nem isteni akaratra, hanem a biztonság és rend világi szükségességére hivatkozva. A halálbüntetés az egész XIX. század során nem tűnt el és borzalmas magától értetődöttséggel élt tovább a XX. század diktatúráiban. Csak a második világháborút követően szüntették meg törvényi formában több (nyugat)-európai ország általános büntetőjogában, de az Egyesült Államokban a mai napig megmaradt a halálbüntetés törvényi és alkalmazási lehetősége.

Régi és új tendenciák a büntetőjogban és a büntetőjog-tudományban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 860 6

A büntetőjog és a büntetőjog tudománya korábbi és újabb tendenciáinak, fejlődési irányainak, tudományos irányzatainak bemutatása a bűnügyi jogterület alapvető, központi problémája. A kötet egyik célja e tendenciák, irányzatok alapos, a történelmi/szellemi gyökereket, filozófiai forrásokat érintő elemzése.

A szerző a büntetőjog feladatát, a szabadság és/vagy biztonság (jog)filozófiai hátterét megvilágítva jut el a jelenkor alkotmányossági és büntetőelvi kérdéseihez. A dogmatikára vonatkozó ismeretek és nézetek áttekintése után tárgyalja a büntetendőség kiterjesztését és előbbre hozatalát, a rizikó-büntetőjogot, a szimbolikus büntetőjogot.

A tananyagként is szolgáló szakkönyv kiemelten foglalkozik egyrészt a jóvátétellel, a bűncselekmény áldozatainak segítésével, másrészt a jogállami büntetőjog tartós és egyre erősödő eróziós folyamatával, a büntetőjog kiterjesztésével és a szigor reneszánszával, röviden az ellenség-büntetőjog problematikájával.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nagy-regi-es-uj-tendenciak-a-buntetojogban-es-a-buntetojog-tudomanyban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave