Nemeskürty István

Mi, magyarok

Történelmünk ezerszáz éve


Kedvelt szabadság istensége, törd össze népünk láncait

Mária Terézia magyar királynő, húsz éven át a német birodalmi császár felesége, majd egy másik császár édesanyja kétségkívül nagyfokú tudatossággal nevelte fiát, halála után magyar királyként utódát: II. Józsefet. Ezt figyelembe véve is különös, hogy ennek a nyílt kedélyű, érzelemvilágát a politikában ügyesen és hasznosan érvényesítő asszonynak a fia ennyire zord következetességgel, a valóság korlátaira ügyet sem vető konok könyörtelenséggel látott munkához. Céljai, felismerései a közjó ügyét szolgáló helyes intézkedésekben mutatkoztak meg; de a népet kizárólag az általa elképzelt módon, erőszakosan boldogítani vágyó törekvése, a népjólétet felülről elrendelő kormányzásnak ez a szinte már dühös elve kudarcra volt ítélve. Végül is a boldogság: érzelmi megnyilvánulás, amelyet egy érzelemszegény, rosszkedvű ember nehezen valósíthat meg. Ezért hát hiába is sajnálkozunk, hogy II. József, ez a jaj de mennyire felvilágosult uralkodó, ez a széles körű műveltséggel rendelkező materialista állambölcselő uralkodóként kudarcot vallott, kivíva alattvalói közutálatát – a tény akkor is tény marad, hogy tudniillik II. József szinte semmit sem vitte előre népei boldogulásának ügyét. Olyannyira nem, hogy éppen eszméinek lelkes hívei buktak halála után a legnagyobbat, egészen a vérpadig.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 041 0

Ez a mű nem száraz történettudományi értekezés, hanem - mint ahogy azt már Nemeskürty Istvántól megszoktuk - lebilincselően izgalmas, nagyszerű olvasmány, mely hozzásegíthet ahhoz, hogy múltunkat végigkísérve jobban megérthessük jelenünket.

A szerző Magyarország történetét dolgozza fel, időrendben haladva a honfoglalástól egészen 1947-ig, a párizsi békéig. Így olvashatunk az államalapító Szent Istvánról és a többi Árpád-házi király uralkodásáról, az Anjouk koráról, a Hunyadiak dicsőségéről, a török megszállásról és a három részre szakadt ország keserveiről. A szerző elénk tárja a kuruc világot, részletesen bemutatja a Habsburg Birodalmat, ír a jakobinus mozgalomról, a napóleoni háborúkról, a reformkorról, valamint a 48-as polgári forradalomról és szabadságharcról, majd az ezt követő kiegyezésről. Külön fejezet szól az első világháború tragédiájáról, majd pedig a trianoni békétől a párizsi békéig terjedő történelmi időszakról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemeskurty-mi-magyarok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave