Nemeskürty István

Mi, magyarok

Történelmünk ezerszáz éve


A tatárok Magyarországon

Éppen száz esztendő telt el a ciszterciták és a premontreiek nagy eszmeújító „értelmiségi” mozgalma óta, amikor máris két újabb, forradalmi indulatokat keltő, vagy inkább ilyen indulatokból fakadt szerzetesrend szerveződött Európában. Egyik, a domonkosok szerzete (dominikánusok) az alapító Szent Domonkos nevéről a hit anyanyelvű terjesztését vállalta a korábbiaknál mozgékonyabban, korszerűbben. Akkoriban különös erővel lángoltak fel a közel-keleti eredetű manicheus eretnekség új formái, főleg az iparosodott területek polgárságának körében. Ezeket az eretnekeket Itáliában patarénusoknak, Franciaországban albiaknak vagy tisztáknak (katharok), a Balkánon bogumiloknak nevezték.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 041 0

Ez a mű nem száraz történettudományi értekezés, hanem - mint ahogy azt már Nemeskürty Istvántól megszoktuk - lebilincselően izgalmas, nagyszerű olvasmány, mely hozzásegíthet ahhoz, hogy múltunkat végigkísérve jobban megérthessük jelenünket.

A szerző Magyarország történetét dolgozza fel, időrendben haladva a honfoglalástól egészen 1947-ig, a párizsi békéig. Így olvashatunk az államalapító Szent Istvánról és a többi Árpád-házi király uralkodásáról, az Anjouk koráról, a Hunyadiak dicsőségéről, a török megszállásról és a három részre szakadt ország keserveiről. A szerző elénk tárja a kuruc világot, részletesen bemutatja a Habsburg Birodalmat, ír a jakobinus mozgalomról, a napóleoni háborúkról, a reformkorról, valamint a 48-as polgári forradalomról és szabadságharcról, majd az ezt követő kiegyezésről. Külön fejezet szól az első világháború tragédiájáról, majd pedig a trianoni békétől a párizsi békéig terjedő történelmi időszakról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemeskurty-mi-magyarok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave