Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


A De rerum natura üzenete

Lucretius egyedülálló a római filozófusok között abban az értelemben, hogy a római filozófusok számára az etika jelentette a filozófiát, illetve ha még távolabbra merészkedtek, a teológia. Ám a filozófiának ezeket a területeit sem pusztán elméleti szempontból vizsgálták, hanem a gyakorlati élet szempontjából: mennyiben és hogyan járulnak hozzá az egyéni vagy a közösségi élet jobbá tételéhez, azaz mennyire segítik elő az egyén vagy az állam boldogulását. E római hagyománnyal szakítva, Lucretius természetbölcseletet is tárgyal, ontológiát, azaz lételméletet, s ami még inkább feltűnő, művének nagyobbik felét ennek szenteli: az 1., 2., 5. és 6. könyvet. A 3. és 4. könyvben pedig a lélek természetéről és az ismeretelméletről értekezik. E terjedelmi arányokból arra lehetne következtetni, hogy a költőt a természetbölcselet és az ismeretelmélet érdekelte, ezért nem szentelt külön könyvet az epikureista etikának és teológiának. Ezt látszik alátámasztani művének érezhető görög jellege. A. Dalzell (1983, 34) kiemeli, hogy a görög irodalom hatása minden könyvében kitapintható (például Homéros, Euripidés, Hippokratés, Thukydidés, Sapphó stb.), „a görögök homályos felfedezéseit” akarja megvilágítani (1, 136), Epikuros „a görög nép dicsősége” (3, 3) stb.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave