Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Ifjúkori művek (Appendix Vergiliana)

Mint fentebb láttuk, a Donatus–Suetonius-életrajz szerint Vergilius igen korán kezdte költői tevékenységét. Mivel maga Vergilius nem hivatkozik ifjúkorának költői termésére, és az életrajz által említett és a Vergilius neve alatt ránk hagyományozott versek keletkezési ideje, sőt egyikének-másikának vergiliusi szerzősége is vitatott, ezért a kiadók e műveket az Appendix Vergiliana címen szokták közölni Scaliger óta (1573), amely a következő műveket tartalmazza: Culex (Szúnyog) 414 hexameterből álló epyllion: A déli álmát alvó pásztort egy kígyó meg akarja marni, ám egy szúnyog éppen megcsípi, s ezzel felébreszti a pásztort, aki természetesen lecsapja a szúnyogot, annak lelke pedig éjjel megjelenik a pásztornak álmában és szemrehányást tesz neki. Szerzősége és keletkezésének ideje kérdéses. Ciris (Tengeri madár) 541 hexametert kitevő epyllion, amelyet szerzője Messala Corvinusnak ajánl. Nisus király leánya, Scylla beleszeret a szülővárosát, Megarát ostromló Minos királyba, s atyja fejéről levágja s Minosnak adja azt a hajfürtöt, amelytől a város sorsa függ. Minos elfogadja a leány árulását, szerelmét azonban nem, s a leány Cirisszé, atyja pedig tengeri sassá változik. A kutatás jelenlegi állása szerint nem Vergilius a szerzője. A Copa (A fogadósné) 38 sorból álló, disztichonban írt vers, amely formája és ledér hangvétele alapján az elégia műfajába sorolható. Vergiliusi szerzősége vitatott. A Moretum (Falusi étek) 124 hexameterből álló költeményben egy paraszt reggeli tevékenységét, majd a moretum nevű itáliai étel elkészítését írja le. Befejezve a sajtból és különféle zöldségekből álló étel elkészítésének munkafolyamatait, a paraszt kimegy szántani. E költemény vergiliusi szerzősége is kérdéses. A Catalepton (Apróságok) 14 (illetve kiadásoktól függően 17) hosszabb, rövidebb vers disztichonban és jambusban. A neóterikus költők, elsősorban Catullus hatása meghatározó bennük. Az 5. és 8. verset biztosan Vergilius írta, de lehet, hogy a többit is. A gyűjteményt lezáró 14. vers, amelyet az összeállító írt, Vergiliusnak tulajdonítja valamennyit:

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave