Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Költészetének sajátos jegyei, stílusa

Ha Tibullus költészetének sajátos jegyeit keressük, azt mondhatjuk, hogy költészete közel áll egyfelől Propertiuséhoz, másfelől Vergiliuséhoz. Propertiusszal rokonítja az erotikus téma: a szerelmes ember létformáját ábrázolja, akinek minden gondolatát, cselekedetét a szerelem irányítja. Vergiliushoz közelíti vonzódása a falusi élethez. Ugyanakkor mindkettőtől különbözik. Hiányzik belőle Vergilius monumentalitása, de Propertius alexadriai pompája is. Tibullusnál a falusi táj elveszíti kontúrjait, egybeolvad a költő életének eseményeivel, érzelmeivel, s egy valóságon túli világ szimbólumává válik. Az emberiség őskorában nem az életért folytatott kegyetlen küzdelmet látja a költő, hanem az idillikus paradicsomi állapotot. Ugyanilyen érzelmeket kelt benne a falusi környezet: a falusi gazda a pietas megtestesítője. A falu és istenei, Pales és Ceres biztosítják számára azt a teret, amelyben otthon érzi magát. A vidék ünnepei visszahoznak számára valamit az őskor boldogságából, amikor még béke virult, s a szerelemben is megtartották a hűséget. Ilyen értelemben Tibullus is Augustus-kori költő: Venus papjaként a békét hirdeti, azt a békét, amely ideális keretet biztosít a szerelemnek:

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave