Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


A második korszak művei

Feltehetőleg mind a szerelem tematikájának kimerítése, mind az Ars amatoriáért kapott kritikák közrejátszottak abban, hogy Kr. u. 1–2 körül Ovidius nagyobb és komolyabb témák felé fordult. Egyszerre két nagy műbe kezdett, s párhuzamosan dolgozott rajtuk. Egyik a Fasti (Római naptár), másik a Metamorphoses (Átváltozások). A Fasti keletkezési idejét mindmáig nem tudta pontosan tisztázni a kutatás, annyi azonban valószínűnek látszik, hogy Kr. u. 4-ben nagy része, talán a ránk maradt 1–6. könyv már elkészült. A Tristia 2, 549–552. sorából úgy tűnik, hogy Kr. u. 8-ban már készen volt az egész, tehát a 7–12. könyv is, s csak a relegatio akadályozta meg kiadását. A 7–12. könyvből azonban semmi sem maradt fenn, így nem lehet eldönteni, hogy egyáltalán megírta-e őket a költő vagy sem. Annyi biztosnak vehető, hogy Augustus halála után gondolt Ovidius arra, hogy e művét is kiadja, mégpedig a „költőtárs” Germanicus pártfogásával; vö. Tristia 4, 8, 63. skk. Ekkor foghatott neki az átdolgozásnak, erről tanúskodik az új bevezetés, amely az Augustus halálával bekövetkező új viszonyokat tükrözi:

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave