Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Az irodalmi élet Tiberius alatt

Augustus halála után a válság jelei mutatkoztak a római szellemi életben, s így az irodalomban is. Ennek oka elsősorban a császári önkényben keresendő: ami Augustus alatt leplezve volt, az Tiberius uralkodása idején nyilvánvalóvá vált: vége a köztársaságkori szabadságnak, mert egyetlen ember akarata érvényesül minden területen, s ez a császár, aki nem egy évig birtokolja a főhatalmat, mint korábban a consulok, hanem élete végéig, s mindenki gyanússá válik, aki ezt megkérdőjelezi, vagy a régi szép időket emlegeti. Aki pedig érvényesülni akart, szépeket mondott Tiberiusról és áldásos intézkedéseiről. Jól tükrözi ezt az új helyzetet A fenségről című értekezés szerzője – aki feltehetőleg Tiberius korában írta művét –, amikor ezeket a mondatokat idézi egy korabeli filozófustól: „Irodalmunk oly nagy általános terméketlensége jellemzi a korszakot. Vagy bizony – folytatta – hitelt kell adni annak a szóbeszédnek, hogy a demokrácia a nagy tehetségek jó táptalaja, s szinte egyedül csak benne virágoztak az irodalmi kiválóságok, majd vele is haltak? Táplálni ugyanis nagy szellemek gondolatait – ezek szerint – a szabadság tudja; ez kelt reményt, egyszersmind hajlandóságot az egymással való versengésre és az elsőségért küzdő becsvágyra. Továbbá, a köztársasági államban kitűzött pályadíjak a szónok szellemi kiválóságát állandóan gyakorlativá élesítik, mintegy kicsiszolják, s így az a tényleges politikai helyzettel együtt – jól látható – ugyancsak szabadon kicsillan. Mi, mostaniak azonban – mondta –, úgy látszik, gyermekkorunkban megtanultuk a törvényes szolgaságot, és már zsenge eszmélésünk óta ennek szokásaival és erkölcseivel vagyunk csaknem gúzsba kötve, így hát nem élvezhetjük az irodalomnak – szerintem – legszebb és legtermékenyebb forrását, a szabadságot. Épp ezért semmiben sem leszünk soha nagyvonalúak, hacsak hízelgésben nem” (44, 1–3; fordította Nagy F.).

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave