Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Phaedrus élete

Phaedrus életéről csak azt tudjuk, amit ő önmagáról mond a neve alatt fönnmaradt könyveiben, amelyeknek címében úgy szerepel, mint Augusti libertus, azaz Augustus vagy Tiberius császár felszabadított rabszolgája. Kortársai közül senki sem említi, s később is csak Martialisnál fordul elő a Phaedrus név kétértelmű és vitatott szövegösszefüggésben, majd pedig jó háromszáz év múlva Avianusnál, aki 32 darab disztichonban írt mesét tartalmazó könyvét Theodosiusnak ajánlja, s ebben az ajánló bevezetésben említi azt, hogy Phaedrus öt könyvben adott ki meséket. A hivatalos irodalom nem vett róla tudomást, pedig hát az egyes alkotók természetes módon megemlíthették volna nevét. Például Quintilianus a kisgyermekek oktatásával kapcsolatban kitér arra, hogy a dajkamesék után következnek rögtön az aisóposi mesék, amelyeket egyszerű, tiszta nyelven kell elmesélni a kicsiknek (1, 9, 2). Itt Quintilianus tárgyhoz illően mondhatott volna néhány szót Phaedrusról, de nem tette. Még ennél is különösebb Seneca hallgatása. Corsica szigetéről írja Polybiusnak, hogy a mese műfaját még senki sem művelte a római irodalomban; ezért azt ajánlja neki, próbálkozzék meg ebben a műfajban is (Consolatio ad Polybium 8, 3). Seneca ezt a művét már Claudius alatt írta, abban az időben, amikor Phaedrus vagy nem élt, vagy nagyon öreg lehetett. Meséinek mindenféleképpen ismerteknek kellett lenniük szélesebb közönség előtt is, hiszen ekkorra már öt könyvet adott ki belőlük, s mindegyik könyvében kifejezésre juttatja, hogy irodalmi teljesítménynek tekinti a meseírást, s hírnevet vár tőle. A 2. könyv epilógusában önmagát Aisópos mellé állítja:

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave