Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


A Satyricon nyelvezete, stílusa

A Satyricon nyelve rendkívüli módon változatos: az aptum, az illőség elvének megfelelően minden szereplője műveltségének, társadalmi helyzetének, földrajzi környezetének megfelelően beszél. A főszereplő, Encolpius, aki az egész történetet énregény formájában elbeszéli, és barátai, Ascyltos, Giton és Eumolpus műveltek, s műveltségüknek megfelelően a korabeli irodalmi norma szerint beszélnek. Mivel hazátlanok, vagy inkább világpolgárok, mindenütt otthon érzik magukat, s elegáns urbanus beszédükkel mindenütt a művelt ember benyomását keltik. Ezzel szemben a leghosszabb összefüggő résznek, a Trimalchio lakomájának szereplői alacsony társadalmi helyzetű felszabadított, műveletlen rabszolgák, akik egy közelebbről meg nem határozott

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave