Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Az Antoninusok bel- és külpolitikája

Hadrianus császárnak (117–138) trónra lépésekor nehéz bel- és külpolitikai problémákkal kellett szembenéznie. Mivel Traianus csak halálos ágyán választotta őt utódjául, az elhunyt császár hadvezérei felkelést szerveztek ellene, de a lázongást elfojtották, kezdeményezôit pedig kivégezték. A senatus azonban sérelmezte ezt, ezért Hadrianusnak Rómába kellett mennie, hogy tisztázza magát. Attianust, aki az összeesküvôket kivégeztette, leváltotta a praefectus praetorio tisztségérôl, s helyette Turbót nevezte ki. A Keleten tornyosuló külpolitikai nehézségeket csak úgy tudta elhárítani, hogy feladta Traianus hódításait Mezopotámiában és Armeniában. A katonai akciók helyett a tárgyalásokat, az egyezményeket tartotta fontosnak, valamint a határok megerôsítését, Britanniában például felépítette a róla elnevezett Hadrianus-falat. Békepolitikája érdekében fontos katonai reformokat vezetett be: a manipulus helyett a centuriát tette taktikai egységgé, csapatait a határok közelében állomásoztatta, s az állomáshely vidékérôl sorozta. Intézkedéseinek végrehajtását személyesen ellenôrizte, részben ezzel magyarázható sok-sok utazása.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave