Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Kultúra és irodalom az Antoninusok alatt

A 2. században a Római Birodalomnak két bázisa volt: a hellénizált Kelet és a romanizált Nyugat. A latin nyelvű Nyugat és a görög nyelvű Kelet között azonban nem volt merev a nyelvi határ, mert a keleti területek romanizálódni, a nyugatiak pedig hellénizálódni kezdtek. A Nyugat iskoláiban tanították a görög nyelvet és kultúrát, mégpedig olyan hatásfokkal, hogy egyes római szerzők görögül is alkottak, például Fronto vagy Marcus Aurelius, Keleten pedig a római polgárjog elnyerésével egyre terjedt a latin kultúra. A közigazgatásban és a katonaságnál fontos szerepet játszott a latin: bizonyos tisztségek betöltéséhez ismerete elengedhetetlen volt; ez az oka annak, hogy a 2. századi görög alkotók latinul is tudtak, – például Appianos, Hérodés Attikos –, sőt, néhányan közülük Rómában is tevékenykedtek. Héródés Attikos Antoninus Pius szolgálatába állt, és 143-ban megkapta a consuli tisztséget. Ailios Aristeidés római tartózkodása során megírta a város dicséretét (143–44). Lukianos, a híres író (kb. 120–180), aki birodalomszerte sokat utazott, Rómába is ellátogatott.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave