Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Az Apologeticum célja és felépítése

Afrikában Commodus császár alatt (176–193) Vigellius Saturninus helytartó kezdeményezte az első keresztényüldözést. Bár a törvény tiltotta a keresztények felkutatását, mégis eljárást indított ellenük feljelentések alapján, például 180-ban 12 keresztényt végeztetett ki a Scillium nevű kisvárosban. A feljelentések alapját az ún. „vulgáris vádak” képezték, amelyek súlyos bűnöket emlegettek a hívőkkel kapcsolatban. Ezen állítólagos bűncselekmények miatt a vizsgálatok szigorúbbakká váltak, s többnyire kivégezték azokat, akik nem tagadták meg hitüket. Karthágó börtönei 197-ben megteltek olyan keresztényekkel, akikre súlyos ítélet várt. Figyelemre méltó tény, hogy Afrikában korábban nem üldözték őket; ennek oka talán abban rejlik, hogy az itteni keresztények csendben gyakorolták hitüket, távol tartották magukat a közügyektől, nem adtak alkalmat a pogány lakosságnak a provokációra, és nem vettek részt politikai zavargásokban. Szabadon, magánházakban vagy a szabad ég alatt végezték szertartásaikat. E hosszú béke lehetővé tette a keresztény egyházi hierarchia kialakulását: diákónusokat, presbitereket és püspököket (episcopus) választottak.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave