Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Ammianus stílusa, ábrázoló művészete

Ammianus eredeti latin nyelve a mai olvasó számára bonyolultnak és szövevényesnek, éppen ezért homályosnak tűnik. Egyik első és igen megbízható kiadója, Henricus Valesius szerint Ammianus az anyagkiválasztás és elrendezés, továbbá a megbízhatóság tekintetében a legnagyobb történetírókkal helyezhető egy sorba. Stílusával kapcsolatban megjegyzi, hogy szinte minden szava latin, de a szavak összefőzésében van valami katonás. Kifogásolja, hogy olykor szószátyár, olykor túlságosan fitogtatja tudását. Szövegének ritmusa eltér a történetírás hagyományos stílusától, gyakran tragikus hangnemben tobzódik ott, ahol szelíden áradónak kellene lennie. Valesius ítélete egészében véve pozitív, s kritikus megjegyzéseivel jól rátapint Ammianus sajátos stílusának különleges vonásaira. Az idő múltával azonban egyre negatívabban értékelték szerzőnk írásművészetét. A 19. század folyamán sok olyan kifejezést kigyűjtöttek művéből a kutatók, amelyek korábbi római szerzőknél is előfordultak, s ezzel önállótlanságát bizonygatták. E. Norden a grecizmusok sokaságát kifogásolta nála, s azt a következtetést vonta le, hogy Ammianus nem is tudott megfelelő latin stílusban írni. E kritikus szemlélet Wilamowitznál érte el a csúcspontot: kirekesztette szerzőnket a római irodalom történetéből.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave