Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


A római irodalom hagyományozása

A római irodalom csak töredékesen maradt fenn. Kevés az olyan szerző, akinek minden műve ránk maradt, például Horatius és Vergilius. A római antikvitás kb. 800 alkotója közül mintegy egyötödének olvashatjuk legalább egy művét, körülbelül felétől ismerünk töredékeket, a maradék csak üres név. Elvesztek olyan híres, sokat idézett alkotások, mint Ennius Annalese, Cato Originese, Lucilius Szatírái, Cicero Hortensiusa, Sallustius Historiaeja, Cornelius Gallus elégiái stb. Sőt egész műfajok is elvesztek, például a fabula praetextata és togata (a római tárgyú tragédia és komédia), az egész archaikus tragédiatermés, az Atellana, a mímus, az egész görög és latin nyelven írt annalista történetírás, Catullus kivételével az egész neóterikus költészet.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave