Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


A C. Herenniusnak ajánlott Retorika sajátos jellege

Cornificius e retorikát rokona és ifjú tanítványa, C. Herennius számára írta, hogy az belőle sajátítsa el a retorika teljes rendszerét. A 4. könyv előszavában elmondja, hogy görög források alapján dolgozott, mivel az ő korában rendszeres latin nyelvű szónoklattan nem létezett. Tudatában van annak, hogy az általa latinra lefordított terminusok szokatlanok még a római nyelvhasználat számára, ám ezt a hátrányt szemléltető példáinak eleven rómaiságával kívánja ellensúlyozni. E példák témáját gyakran meríti a korabeli római közélet pártharcaiból, s ezzel azt sugallja, hogy a Gracchusokkal kezdődő heves pártharcok mélyen érintették. A szemléletességre közölt példájában így írja le Tiberius Gracchus halálát:

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave