Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Cicero filozófiai művei

Cicero kora ifjúságától kezdve kapcsolatban állt a görög világgal és tudománnyal: csodálta és tanult belőle. Ugyanakkor észrevette a görögök politikai, erkölcsi és szellemi dekadenciáját. Zavarta őt „könnyelműségük, hízelgésük, s hogy lelkük nem a kötelességeknek, hanem az alkalomnak szolgál” (Ad Quintum fratrem 1, 2, 4). A görög szellemiség mellé mindig odaállította a római tradíciókat. A De officiis (A kötelességekről) bevezetésében inti Athénban tanuló fiát, hogy amiként ő mindig összekapcsolta a göröggel a latint mind a filozófiában, mind a retorikában, ő is így tegyen (1, 1, 1). A görög gondolatokat összhangba kívánta hozni a római kötelességtudattal úgy, ahogy azt egykor a Scipiók tették. Cicero – mint láttuk – Mucius Scaevola augurnál tanult jogot, aki Laelius veje volt, így igen korán kapcsolatba került a Scipiók szellemiségével. Arról is meg volt győződve, hogy a latin nyelv „nemcsak, hogy nem szegény, ahogy általában gondolják, hanem még a görögnél is gazdagabb” (De finibus 1, 3, 10).

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave