Paksa Katalin, Domokos Mária

Vígsággal zeng Parnassusnak magas teteje

18. századi kottás források és a magyar zenei néphagyomány


7.

Népdaltípusa: „Katona vagyok én, ország őrizője” (MNT XI. CL). 12 szótagos, parlando típus. Kodály nevezetes tanulmánya óta „Árgirus” dallamként hivatkoznak rá.94 Szövege keserves, bujdosóének, régi katonadal, néha lakodalmas (MNT III/A 76–78, 480). A d), e) kotta szövege egy elterjedt lírai népdal és ballada („Szeretet próbája”) első ismert följegyzése.95 Elterjedés: legtöbb a bukovinai székelyektől, kevesebb Csíkból, egy-egy Moldvából és Nyitra megyéből, összesen 33 változatban. C 084

Vígsággal zeng Parnassusnak magas teteje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 045 8

A magyar zenetörténet kéziratos és nyomtatott kottás forrásokban szegény, és többnyire a meglévők sincsenek koruk európai színvonalán. Különös jelentősége van tehát a zenei néphagyománynak, amely számos régiséget tartott fenn, és így segíti a sokszor kezdetlegesen, pontatlanul lejegyzett források értelmezését. Ezért írhatta Kodály Zoltán, hogy „a magyar zenetörténésznek először folkloristának kell lennie".

A könyv arra kíván választ adni, hogy milyen - a magyar népzenével összefüggő - forrásokkal rendelkezünk a 18. századból, és ezeknek mi a jelentősége a zenetörténet, illetőleg a zenefolklorisztika szempontjából. Az internetes hangzó melléklet műzenei és eredeti népzenei példái illusztrációként szolgálnak a kottás közlésekhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/paksa-domokos-vigsaggal-zeng-parnassusnak-magas-teteje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave