Dövényi Zoltán (szerk.)

A Kárpát-medence földrajza


Természeti adottságok és értékek

A Kárpát-medence Európa nagytájai közül kiemelkedik természeti értékeinek rendkívüli gazdagságával. Ennek a gazdag, egyedien sajátos biodiverzitásnak a kifejlődéséhez nagymértékben hozzájárult, hogy a medencét minden oldalról magas hegységek zárják körül. Ez utóbbi pedig közrejátszik abban, hogy a Kárpátok által körülzárt térségben erősen felszabdalódik a Kelet-Európára jellemző, meglehetősen homogén zonalitás, és a természeti értékekben különösen gazdag kistájak színes sokasága formálódott. A Kárpát-medence éghajlatát Péczely a hűvös éghajlatok tartományába sorolja, azon belül a „kontinentális éghajlat hosszabb meleg évszakkal” megjelölt altípusba (Péczely 1979, 1998). A térség természetföldrajzi variabilitását így erősen növelte és befolyásolja ma is, hogy a hűvös éghajlatok tartományának általános érvényesülése mellett Európa éghajlatának három nagy klímaterülete (a kontinentális, óceáni és mediterrán éghajlat) időben és térben meglehetősen nagy szélsőségek mellett érezteti hatását. A klímának ez a folyamatosan fennálló változékonysága különösen megnövelte a biodiverzitásra gyakorolt befolyását, mert a Kárpát-medencén keresztül húzódik az ariditási index 1-es értéke (A=1), amely a szárazföldek éghajlatának esetében elválasztja az arid (száraz) és humid (nedves) éghajlatú területeket. A Kárpátok egész régiója napjainkban még a humid (nedves) klímatartományba tartozik. A medence középső részét kitevő, nagy kiterjedésű alföldi területek azonban az arid, vagyis száraz klímatartományba tartoznak. Így már alig 0,5–1 ºC-os hőmérsékletnövekedés is jelentősen eltolja az ariditási index vonalát a hegyvidéki régió belseje felé. Ez pedig markánsan megváltoztatja mind a potenciális vegetáció, mind a kultúrvegetáció klímaoptimumát. A klímatartományok eltolódása pedig lerontja, illetve szétrombolja a növények termőhelyi feltételeit. A Kárpátok területén Európa legértékesebb erdővegetációja található. Ugyanakkor a már említett ariditási index választóvonala klímánkat még változékonyabbá teszi.

A Kárpát-medence földrajza

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2012

ISBN: 978 963 059 802 6

Fél évszázados hiányt pótol a kötet, hiszen utoljára 1947-ben jelent meg a Kárpát-medencét mint egységes földrajzi teret leíró kézikönyv. Geográfusok nemzedékei voltak politikai nyomásra elzárva ettől a témától, majd további évtizedek kellettek az újrakezdett kutatások eredményeinek összegzéséig. A szerkesztők, ahogy az a Világföldrajz kézikönyv esetében is történt, kitárták a kaput, s megpróbáltak mindenkit bevonni a munkába a magyar geográfiából, illetve földtudományból, akinek van érdemi mondanivalója a témában. A szóhasználat nem véletlen: magyar és nem magyarországi geográfiáról van szó, tehát a szerzők a Kárpát-medence különböző részein élnek és dolgoznak, az országhatárok ebben az esetben nem jelentettek akadályt.

Az eredmény páratlanul gazdag és friss, ugyanakkor egységes szemléletmóddal kidolgozott Kárpát-medence kép. A kötet kellően részletes a témában elmélyedni vágyók számára, de elég színes és érdekes ahhoz, hogy magával ragadja az egy-egy részlet iránt érdeklődőket, illetve az Akadémiai Kiadó kézikönyv sorozatának hűséges gyűjtőit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dovenyi-a-karpat-medence-foldrajza//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave