Dövényi Zoltán (szerk.)

A Kárpát-medence földrajza


Őrvidék/Burgenland településfejlődése a második világháborútól napjainkig

Burgenland volt talán a trianoni békediktátum által elcsatolt területek közül az, ahol az új határok a legnagyobb károkat okozták a településhálózatban, drasztikusan szétvágva a hosszú történelmi fejlődés során létrejött településközi kapcsolatokat. A mesterségesen, politikai akarattal 1921-ben létrehozott tartomány három nyugat-magyarországi megye, Moson, (Wieselburg), Sopron (Ödenburg) és Vas (Eisenburg) nyugati csonkjaiból jött létre. A megyeközpontok (Moson-Magyaróvár, Sopron, Szombathely), valamint a jelentősebb alcentrumok (Kőszeg, Szentgotthárd, Körmend) kivétel nélkül Magyarország területén maradtak. Az újonnan létrehozott tartomány a Trianon előtti Magyarország szabad királyi (1876-tól rendezett tanácsú) városai közül mindössze kettőt örökölt: az 1648-tól városi címet birtokló Kismartont (1910-ben 3073 fő), és 1535 főnyi lakosával a „legkisebb magyar város” címet birtokló Rusztot. Az elcsatolt megyecsonkok között nemhogy kohézió nem volt, de még természetes központtal sem rendelkeztek, így végül Kismarton lett 1925-ben, a tartomány legnépesebb településeként, Burgenland tartományi fővárosa.

A Kárpát-medence földrajza

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2012

ISBN: 978 963 059 802 6

Fél évszázados hiányt pótol a kötet, hiszen utoljára 1947-ben jelent meg a Kárpát-medencét mint egységes földrajzi teret leíró kézikönyv. Geográfusok nemzedékei voltak politikai nyomásra elzárva ettől a témától, majd további évtizedek kellettek az újrakezdett kutatások eredményeinek összegzéséig. A szerkesztők, ahogy az a Világföldrajz kézikönyv esetében is történt, kitárták a kaput, s megpróbáltak mindenkit bevonni a munkába a magyar geográfiából, illetve földtudományból, akinek van érdemi mondanivalója a témában. A szóhasználat nem véletlen: magyar és nem magyarországi geográfiáról van szó, tehát a szerzők a Kárpát-medence különböző részein élnek és dolgoznak, az országhatárok ebben az esetben nem jelentettek akadályt.

Az eredmény páratlanul gazdag és friss, ugyanakkor egységes szemléletmóddal kidolgozott Kárpát-medence kép. A kötet kellően részletes a témában elmélyedni vágyók számára, de elég színes és érdekes ahhoz, hogy magával ragadja az egy-egy részlet iránt érdeklődőket, illetve az Akadémiai Kiadó kézikönyv sorozatának hűséges gyűjtőit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dovenyi-a-karpat-medence-foldrajza//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave