Dövényi Zoltán (szerk.)

A Kárpát-medence földrajza


Trendek és tendenciák a magyar iparban

Az 1989–1990-es rendszerváltozás igencsak kedvezőtlenül hatott az ipari szektorra nemcsak hazánkban, de az egész volt szocialista blokkban. A protekcionizmussal lassított (kényszer) dezindusztrializáció gyorsan és mélyrehatóan érintette Magyarországot. Az ipari termelés 1990–1992 között több mint 30%-kal esett vissza, az 50 főnél többet foglalkoztató vállalatok esetében ez meghaladta a 40%-ot is. Ezzel párhuzamosan átalakult a termelési struktúra; a műszakilag fejlettebb szakágazatok súlya csökkent, míg az alacsonyabb feldolgozottsági fokkal jellemezhetőké növekedett. Az 1990-es választások következtében egyértelmű politikai orientációváltás, a KGST és a Szovjetunió összeomlása, így keleti (mennyiségi) piacaink elvesztése az export szerkezetének átalakulásával járt. Mivel a piacváltást nem kísérte a termékszerkezet átalakulása, ezért a nyugati piacokon döntően alapanyagokkal, félkész termékekkel, részegységekkel tudtunk csak megjelenni, ami a bérmunka térnyeréséhez vezetett. Ezzel párhuzamosan a hazai fogyasztás is csökkent, ezt tetézte az importáruk részarányának drasztikus emelkedése. Mindezek következében az ipari kapacitás fele feleslegessé vált, forráshiány következtében csökkent a vállalatok innovációs képessége és a pénzügyi helyzetük is romlott.

A Kárpát-medence földrajza

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2012

ISBN: 978 963 059 802 6

Fél évszázados hiányt pótol a kötet, hiszen utoljára 1947-ben jelent meg a Kárpát-medencét mint egységes földrajzi teret leíró kézikönyv. Geográfusok nemzedékei voltak politikai nyomásra elzárva ettől a témától, majd további évtizedek kellettek az újrakezdett kutatások eredményeinek összegzéséig. A szerkesztők, ahogy az a Világföldrajz kézikönyv esetében is történt, kitárták a kaput, s megpróbáltak mindenkit bevonni a munkába a magyar geográfiából, illetve földtudományból, akinek van érdemi mondanivalója a témában. A szóhasználat nem véletlen: magyar és nem magyarországi geográfiáról van szó, tehát a szerzők a Kárpát-medence különböző részein élnek és dolgoznak, az országhatárok ebben az esetben nem jelentettek akadályt.

Az eredmény páratlanul gazdag és friss, ugyanakkor egységes szemléletmóddal kidolgozott Kárpát-medence kép. A kötet kellően részletes a témában elmélyedni vágyók számára, de elég színes és érdekes ahhoz, hogy magával ragadja az egy-egy részlet iránt érdeklődőket, illetve az Akadémiai Kiadó kézikönyv sorozatának hűséges gyűjtőit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dovenyi-a-karpat-medence-foldrajza//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave