Dövényi Zoltán (szerk.)

A Kárpát-medence földrajza


Turizmus

Erdély turisztikai kínálata mind látnivalókban, mind szolgáltatásokban igen gazdag és változatos. Erdély termálvizeit már a rómaiak is hasznosították gyógyászati és rekreációs célokra. A rómaiak által kiépített leghíresebb gyógyfürdők: Ad aquas Herculi sacras – Ad Mediam (Herkulesfürdő) és Thermae Dodonae (Feredőgyógy). Hosszú stagnálás után csak a 19. században fejlődtek tovább a gyógyfürdők, Herkulesfürdő például nemzetközi hírnévre tett szert az Osztrák–Magyar Monarchia idején, de új gyógyfürdők is kialakultak, mint például Maroshévíz, Tusnádfürdő, Szováta, Borsecfürdő stb. Erdélyben a hegyvidéki turizmus csak a 19. század végén indult be, főleg az Erdélyi Kárpát Egyesület közreműködésével. A két világháború között fejlődött a turisztikai infrastruktúra, számos új hegyvidéki üdülő és gyógyfürdő jelent meg: Gyilkos-tó, Kolibica, Kisbánya, illetve Parajd, Désakna, Kolozs, Homoródfürdő, Vízakna stb. Egyre többen látogatták Erdély történelmi városait is, ahol egyre több szálláshelyet létesítettek és így beindult a kulturális turizmus is. Az 1954–1960 közötti periódust viszont teljes visszaesés jellemezte. Az 1960-as évekkel kezdődően újból fejlődés volt megfigyelhető, főleg ami a hegyvidéki üdülőket (Brassópolyána), gyógyfürdőket (Margitta, Május 1 fürdő, Félixfürdő) és nagyvárosokat illeti. Új elszállásolási egységtípusok jelentek meg a főbb utak mentén, mint például a kempingek és motelek. 1971-ben létrehozták a Turisztikai Minisztériumot, melynek fontos szerepe volt Románia turisztikai potenciáljának a kiaknázásában, az infrastruktúra fejlesztésében és az attrakciók népszerűsítésében.

A Kárpát-medence földrajza

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2012

ISBN: 978 963 059 802 6

Fél évszázados hiányt pótol a kötet, hiszen utoljára 1947-ben jelent meg a Kárpát-medencét mint egységes földrajzi teret leíró kézikönyv. Geográfusok nemzedékei voltak politikai nyomásra elzárva ettől a témától, majd további évtizedek kellettek az újrakezdett kutatások eredményeinek összegzéséig. A szerkesztők, ahogy az a Világföldrajz kézikönyv esetében is történt, kitárták a kaput, s megpróbáltak mindenkit bevonni a munkába a magyar geográfiából, illetve földtudományból, akinek van érdemi mondanivalója a témában. A szóhasználat nem véletlen: magyar és nem magyarországi geográfiáról van szó, tehát a szerzők a Kárpát-medence különböző részein élnek és dolgoznak, az országhatárok ebben az esetben nem jelentettek akadályt.

Az eredmény páratlanul gazdag és friss, ugyanakkor egységes szemléletmóddal kidolgozott Kárpát-medence kép. A kötet kellően részletes a témában elmélyedni vágyók számára, de elég színes és érdekes ahhoz, hogy magával ragadja az egy-egy részlet iránt érdeklődőket, illetve az Akadémiai Kiadó kézikönyv sorozatának hűséges gyűjtőit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dovenyi-a-karpat-medence-foldrajza//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave