Roger Penrose

Az idő ciklusai

Az univerzum radikálisan új szemlélete


A második törvény valódi arca

Térjünk hát vissza ahhoz a kérdéshez, melytől eredetileg elindultunk, nevezetesen a második törvény eredetéhez. Elsőként egy komoly dilemmával kell szembenéznünk – egy dilemmával, mely a CCC-től függetlenül létezik. Mindez azzal a nyilvánvaló ténnyel kapcsolatos, hogy univerzumunk – illetve, amennyiben a CCC-modellben gondolkodunk, a jelenlegi eón – entrópiája láthatóan jelentősen növekszik, miközben az univerzum igen korai és igen késői állapota gyanúsan hasonlít egymásra. Természetesen nem olyan értelemben hasonlóak, hogy szinte megegyeznének, azonban vészjóslóan „hasonlóak” a szó euklideszi geometriában megszokott értelmében, vagyis úgy fest, mintha egyszerűen csak a léptékben lenne különbség köztük. Ráadásul, a teljes univerzum léptékváltása lényegében érdektelen az entrópia mértékét tekintve – ahol ezt a mennyiséget Boltzmann 1.3. pontban bemutatott képletével határozzuk meg –, mivel, amint a 3.1. pont végén megjegyeztük, a fázistérbeli térfogatok nem változnak meg konform léptékváltások hatására112. Azonban mégis úgy tűnik, hogy az entrópia igencsak növekszik univerzumunkban a gravitációs csomósodás révén. Dilemmánk abban áll, hogy miként tudjuk ezt a két tényt összeegyeztetni egymással. Egyes fizikusok amellett érvelnek, hogy univerzumunk nem a fekete lyukakban kiteljesedő gravitációs csomósodással éri el maximális entrópiáját, hanem inkább a kozmológiai eseményhorizont Bekenstein–Hawking-entrópiájával. Erről az eshetőségről még szólunk a 3.5. pontban, ahol belátjuk, hogy mindez nem teszi okafogyottá az itt elmondottakat.

Az idő ciklusai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 035 9

Az univerzum egyik legnagyobb rejtélye, hogy honnan is származik - ezzel a mondattal kezdi korszakalkotó könyvét Roger Penrose, korunk egyik legismertebb matematikai fizikusa, aki művében a kozmológia teljesen új perspektíváját vázolja fel, meglepő választ adva arra a kérdésre, hogy mi volt a Nagy Bumm előtt.

Penrose azonban nem csupán a világegyetem keletkezését helyezi újszerű megvilágításba, hanem azt is felvázolja, miként válik majd gyorsulva táguló univerzumunk - egyszer bizonyára bekövetkező - végzete egy új univerzum „nagy bummjává". Elméletét a termodinamika második törvényének és a téridő fényidő-geometriájának alapos vizsgálatára alapozza, elénk tárva az univerzum folyamatos változásának részleteit. Magyarázatai meggyőzőek, ugyanakkor a laikusok számára is érthetők; az Oxfordi Egyetem professzora ügyelt arra, hogy a bonyolult matematikai levezetéseket a függelékbe száműzze, így a szakmabeliek ugyanolyan értékes információkat kaphatnak, mint azok az olvasók, akik egyszerűen csak szeretnék megérteni világunk keletkezésének titkait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-az-ido-ciklusai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave