Roger Penrose

Az idő ciklusai

Az univerzum radikálisan új szemlélete


A fázistér fogalma és Boltzmann entrópiadefiníciója

Az entrópia definíciója azonban még korántsem nevezhető teljesnek, ugyanis az eddigiek csak felerészben adnak választ a felvetett kérdésekre. Azonnal láthatjuk meghatározásunk pontatlanságát, ha az eddigiektől egy kicsit eltérő példát tekintünk. Ahelyett, hogy piros és kék golyókkal játszanánk, vegyünk egy üveget, mely félig vízzel, félig olívaolajjal van tele. Keverhetjük, rázhatjuk az üveg tartalmát, ahogy csak bírjuk – pár másodperc múlva azonban mindig visszakapjuk az eredeti állapotot, melyben alul van a víz, felül pedig az olaj. Ugyanakkor az entrópia a szétválás során is növekedett! Az újdonság ebben az esetben az, hogy az olívaolaj molekulái között erős, kölcsönös vonzerő lép fel, így kiszorítják maguk közül a vizet. Az egyszerű konfigurációs tér az ilyesfajta helyzetekben nem elegendő az entrópianövekedés megmagyarázására, ugyanis helyzetük mellett számolnunk kell az egyes részecskék/molekulák mozgásaival is. E mozgások figyelembe vétele mindenképpen szükséges, hiszen feltételezzük, hogy a newtoni törvények vannak érvényben, és ezek értelmében csak így válik meghatározottá a rendszer jövőbeli állapota. Az olívaolaj molekulái a köztük fellépő vonzerő hatására nagyobb sebességgel mozognak, ahogy közelednek egymáshoz (egymás körül keringve), és a megfelelő állapottér „mozgás” része szolgáltatja azt a többlettérfogatot (és így többletentrópiát), mely akkor jelenik meg, ha az olaj egy fázisban gyűlik össze.

Az idő ciklusai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 035 9

Az univerzum egyik legnagyobb rejtélye, hogy honnan is származik - ezzel a mondattal kezdi korszakalkotó könyvét Roger Penrose, korunk egyik legismertebb matematikai fizikusa, aki művében a kozmológia teljesen új perspektíváját vázolja fel, meglepő választ adva arra a kérdésre, hogy mi volt a Nagy Bumm előtt.

Penrose azonban nem csupán a világegyetem keletkezését helyezi újszerű megvilágításba, hanem azt is felvázolja, miként válik majd gyorsulva táguló univerzumunk - egyszer bizonyára bekövetkező - végzete egy új univerzum „nagy bummjává". Elméletét a termodinamika második törvényének és a téridő fényidő-geometriájának alapos vizsgálatára alapozza, elénk tárva az univerzum folyamatos változásának részleteit. Magyarázatai meggyőzőek, ugyanakkor a laikusok számára is érthetők; az Oxfordi Egyetem professzora ügyelt arra, hogy a bonyolult matematikai levezetéseket a függelékbe száműzze, így a szakmabeliek ugyanolyan értékes információkat kaphatnak, mint azok az olvasók, akik egyszerűen csak szeretnék megérteni világunk keletkezésének titkait.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-az-ido-ciklusai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave