Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


A kémia tárgya

A kémia az ember által megszokott körülmények között létező anyag felépítésének, tulajdonságainak, az anyagfajták egymásba alakulásának a tudománya. Megszokott körülmények alatt a Földön uralkodó hőmérsékleti és nyomásviszonyokat, a fény- és radioaktív sugárzás megszokott szintjét értjük. Környezetünkben rendkívül sok különböző anyag található, melyek között első pillantásra nehéz felismerni a rendet; első pillantásra úgy tűnik, hogy semmi köze sincs például a levegőnek a vízhez vagy a gyémántnak a grafithoz. Tüzetesebb vizsgálat alapján azonban kiderül, hogy a levegő és a víz közös alkotórésze az oxigén, a gyémántnak és a grafitnak pedig a szén. Ha ugyanis a levegőt cseppfolyósítjuk, elkülöníthető belőle az oxigén, mely az égést táplálja. A vízhez kevés savat adva, elektromos áramot vezethetünk át rajta, melynek következtében kétféle gáz keletkezik, ezek közül az egyik ugyancsak táplálja az égést és kimutatható, hogy tökéletesen azonos a levegőből kinyert oxigénnel. Hasonlóképpen kimutatható, hogy a víztiszta, mély tüzű, igen kemény gyémánt és a feketén csillogó, laza szerkezetű grafit egyaránt tiszta szénből áll. Megfelelő, bár igen bonyolult és költséges eljárással, nagy nyomáson és magas hőmérsékleten a grafitból gyémánt készíthető.

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave