Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Folyadékok

A folyadékokban nagyobb a rendezettség, mint a gázokban; kiterjed az egész rendszerre, de nem akkora, mint a kristályokban (l. 1.1.1. ábra). Nincs saját alakjuk, hanem mindig felveszik az edény alakját, amelyben vannak. Szabad felszínük merőleges a nehézségi erőtér irányára, nyugalomban tehát vízszintes. (Súlytalanságban a szabadon elhelyezkedő, nyugalomban lévő folyadékok felszíne gömb alakú.) A szilárd anyagoktól többek között az különbözteti meg őket, hogy kicsi a belső súrlódásuk, vagyis alakváltoztatásokkal szemben csak kis ellenállást fejtenek ki.

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave