Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Szintetikus polimerek

A mesterséges polimerek (mindennapi néven: műanyagok) egyrészt tömegcikkek gazdaságos gyártását, másrészt egyéb módon meg nem valósítható, igényes műszaki megoldások alkalmazását teszik lehetővé. Érthető tehát, hogy óriási tömegben állítják őket elő, a 2000. évi világfelhasználás közel 200 Mt volt és évente átlagosan 5%-kal növekedve 2015-re elérheti az évi 300 Mt feletti mennyiséget. Tulajdonságaik és felépítésük szerint a mesterséges polimerek több csoportba sorolhatók. A nagyobbik részt kitevő fő csoportjuk, melyen belül kristályos és amorf alcsoportokat különböztetünk meg, a hőmérséklet emelkedésével meglágyul, a kisebb hányad szerkezete térhálós, ezért ezek hő hatására nem lágyulnak. Külön csoportot alkotnak a különleges polimerek, melyeket előnyös, más anyagok által nem vagy csak kisebb mértékben mutatott tulajdonságaik miatt használnak igen sokféle célra.

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave