Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Heterogén katalízis

Heterogén katalízisről beszélünk akkor, ha a katalizátor és a reakcióelegy külön fázisban van. Leggyakrabban szilárd fázisú katalizátort alkalmazunk gáz- vagy folyadékfázisú reakcióelegyben, melynek eredményeként a céltermékek és reaktánsok könnyen elválaszthatók a katalizátortól. Ez különösen fontos nagy volumenű ipari technológiák esetében, ezért az ipari folyamatok kb. 80%-ában heterogén katalizátort alkalmaznak. Hátrányuk, hogy néhány kivételtől eltekintve a termék-szelektivitásuk kicsi. A legkülönbözőbb típusú szilárd anyagok (fémek, oxidok, fém-karbidok, fém-nitridek, fém-szulfidok stb.) önmagukban (változó méretű formákban) vagy valamilyen szilárd hordozóra felvitt állapotban működhetnek heterogén katalizátorként. Mindkét esetben a katalitikus reakció elemi lépései a szilárdfázisú katalizátorok felületén játszódnak le, melyek különleges reakcióképességgel bírnak (l. 1.3.8. alfejezet). A reagáló molekulák gyenge kötéseket alakítanak ki a felület atomjaival, így aktivált állapotba jutnak, melyből a nem katalizált reakcióhoz képest lényegesen eltérő szerkezetek kialakulására van lehetőség. Egy példa az olefin hidrogénezése ródiumkatalizátorral, ahol a H- és Rh-atomok között kötés alakul ki, és az így aktivált hidrogénatom támadja meg az ugyancsak a fém felületéhez kötődő olefinmolekulát (l. 3.2.6. ábra).
3.2.6. ábra Olefin heterogén katalitikus hidrogénezése Rh-katalizátor jelenlétében. A kristályos fémfelülethez rendelhető üres d-pályákat négyszöggel jelöltük

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave