Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Az információátadás molekuláris mechanizmusa

A 2.1.11. alfejezetben már említettük, hogy az élő szervezetben biológiai polimerek tárolják az információt, melyet az őket felépítő monomer egységek (aminosavak, nukleotidok) sorrendje hordoz, és ami e molekulák bioszintézise során szigorú szabályok szerint adódik át egyik molekuláról a másikra. A genetikai információ tárolómolekulája a DNS kettős csavarja, melynek antiparallel elrendeződésű két szála bázispárokat képezve kapcsolódik egymáshoz. Fizikai és kémiai okok miatt kizárólag adenin-timin (A-T ill. T-A), és guanin-citozin (G-C ill. C-G) párok keletkezhetnek, ezért a két szál bázissorrendje kölcsönösen meghatározott. Ez a tény teszi lehetővé, hogy a sejt osztódásakor, amikor a DNS megkettőződik, mindkét szál mintaként szolgáljon új antiparallel szálak szintéziséhez és két, az eredetivel tökéletesen azonos bázissorrendű DNS-molekula jön létre (l. 3.3.4. ábra). Ezt a folyamatot nevezzük a DNS replikációjának (replika = másolat), tehát minta alapján történő másolásának. A replikációt DNS polimeráz enzimek katalizálják úgy, hogy a szükséges négyféle dezoxiribonukleotid-trifoszfát (dNTP) szubsztrátumokat a mintául szolgáló DNS-nek megfelelő sorrendben foszfodiészter kötés létesítésével kapcsolják össze. A szálnövekedés mindig 5’ – 3’ irányú.

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave