Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Rekombináns DNS-technológia, a génsebészet alapjai

A molekuláris biológia ismeretanyagának látványos bővülése lehetővé tette, hogy mesterségesen is beavatkozzunk a replikációba. Az 1970-es években fedezték fel a restrikciós endonukleázokat, ezek az enzimek a kétszálú DNS-t adott bázissorrendű láncrészletnél, a foszfodiészter-kötések hidrolízisét katalizálva hasítják. Minden restrikciós endonukleáz csak egy adott szekvencián belül hasít, melynek hossza enzimenként változó, 4–8 bázispár között van. Az enzimek zöménél a hasítás után túlnyúló egyszálú DNS-részek keletkeznek. Az azonos enzimmel létrehozott végek bázispárosodás révén felismerik egymást, és gyenge másodlagos kötésekkel összetapadnak. A DNS másolási folyamatában szereplő DNS-ligáz enzim képes az ilyen összeillő végek között új foszfodiészter-kötéseket kialakítani, így egy folyamatos nukleinsavláncot regenerálni. Ma már rutinná vált egy hatalmas DNS-molekula adott szakaszának, pl. egy génnek a kivágása és szelektív összekapcsolása egy másik szakasszal, ezáltal megvalósítható a gének tetszés szerinti áthelyezése előre tervezett DNS-konstrukciókba. Ha ezeket be tudjuk juttatni egy gazdasejtbe és a bejuttatott konstrukció ott replikációra képes, illetve a gazdasejt osztódásakor az utódsejtekbe is átkerül, akkor az eredeti DNS-konstrukció sokmilliószorosára felszaporítható (molekuláris klónozás).

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave