Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Optikai aktivitás

Amint a 4.1.1. alfejezet elején olvasható, polarizátorok segítségével kiválaszthatunk a természetes fényből – amelyben a fénynyaláb összetevői között azonos valószínűséggel fordul elő minden polarizációs irány – egy olyan résznyalábot, amelyben az elektromos térerősség-vektor csak egyetlen irány mentén változik (l. 4.1.2c. ábra). Az alkalmazott polarizátorok szilárd anyagok (általában kristályok), amelyek szerkezete anizotróp (l. 1.3.3. alfejezet), azaz a fény terjedési iránya mentén a szögtől függő mértékben változik a kristályt alkotó részecskék egymástól mért távolsága. Ilyen kristályai vannak pl. a kalcitnak vagy a kvarcnak. Ezekben a kristályokban a megfelelő irány mentén a törésmutató a különböző irányokban polarizált fény esetében a polarizáció irányától függ. A geometriai tételek alkalmazásával a 4.1.2b. ábra különböző irányú vektorainak mindegyike felbontható egy vízszintes és egy függőleges összetevőre. Erre a két komponensre nézve a polarizátorok törésmutatója jelentősen különbözhet, ezt a jelenséget nevezzük kettős törésnek. Megfelelő elrendezés és vastagság esetén elérhető, hogy a kettőstörő anyagon egy adott irány mentén csak a vízszintesen vagy csak a függőlegesen polarizált fény haladjon át.

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave