Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Fotokémia

A kémiai reakciók molekuláris jellemzésekor leírtak szerint (l. 1.6. fejezet) egy kémiai reakció akkor játszódhat le, ha a reagáló molekula (vagy molekulák) rendelkeznek az aktivált komplex állapot eléréséhez szükséges aktiválási energiával. Ez az energia a molekuláris ütközések során a termikus energiából is származhat, ha a reagáló rendszer hőmérséklete elég nagy ahhoz, hogy a kívánt energiájú molekulák kellő nagy számban előforduljanak. Az energiaközlés másik lehetősége a besugárzás. Adott λ hullámhosszúságú fény egyetlen fotonjának energiája a (4.1.1) és (4.1.2) egyenletek értelmében E = h c / λ, ahol h a Planck-állandó, c pedig a fény sebessége. Ha egy λ hullámhosszúságú foton egy molekulával kölcsönhatásba lép, akkor általában a teljes E energiája átadódik, mégpedig egyetlen szabadsági foknak. Ez a 4.1.3. alfejezetben leírtakkal összhangban azt jelenti, hogy vagy az egyik elektron kerül magasabb energiájú állapotba (elektrongerjesztés), vagy egy kötés valamely rezgési állapota lesz nagyobb energiájú; amivel nagyobb rezgési kitérés jár (rezgési gerjesztés). Ha a kötésre a kötési energiánál nagyobb energia jut a fenti módon, akkor az vagy felszakad, vagy újra kisugárzódik az elnyelt foton. Ha a gerjesztett molekula a kötés felszakadásánál kisebb energiát kap, akkor az vagy újra kisugárzódik, vagy más molekulákkal ütközve gerjesztési energiáját azoknak átadhatja. Az említett folyamatokban a kötésfelszakadást gyakran további kémiai reakciók követik.

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave