Náray-Szabó Gábor (szerk.)

Kémia


Galváncellák

A továbbiakban megmutatjuk, hogy milyen következményekkel jár az észrevehetetlenül kis mértékű töltésszétválás ionokat tartalmazó rendszerekben, és hogyan hasznosítható az eközben fellépő elektromos feszültség, illetve elektromos áram. Az elektrokémia kialakulása a galváncellák felfedezésének és alkalmazásának köszönhető. Luigi Galvani (1737–1798) olasz orvosprofesszor békák boncolása közben észrevette, hogy azok kipreparált combja elektromos jelenségek hatására (pl. villámláskor) összerándul. Az izom összehúzódása akkor is bekövetkezik, ha két fémdarab ér a békacombhoz. Honfitársa, Alessandro Volta (1745–1827) fizikusként foglalkozott az elektromossággal. Hamarosan megcáfolta Galvani elképzelését, amely szerint az elektromosság állati eredetű lenne. A békacomb ugyanis csak két különböző fémmel érintkezve rándul össze. Ezt követően megszerkesztette a feszültség- és áramforrásként használható, később róla elnevezett Volta-oszlopot. A Volta-oszlop segítségével állított elő Humphrey Davy (1778–1827) angol kémikus több elemet (pl. Na, K). Davy munkatársa és tanítványa, Michael Faraday (1791–1867) nemcsak az elektromágneses elméletet dolgozta ki olyan formában, hogy azt Maxwell könnyen egyszerű és elegáns matematikai alakba önthette, hanem felfedezte az elektrokémia alapvető törvényeit, és elnevezte az újonnan bevezetett fogalmakat. Tőle származik az ion, elektród, elektrolit, anód és katód elnevezés is. Faraday dolgozta ki az első olyan kísérleti módszert, aminek alapján meg lehetett határozni az Avogadro-számot.

Kémia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 059 817 0

A kémia mindennapi életünk része. A molekulák tudományaként azért játszik központi szerepet, mert túlnyomórészt ezekből az apró részecskékből épül fel a bennünket körülvevő világ. Akár az egészségről, gyógyításról, környezetvédelemről, táplálkozásról, közlekedésről van szó, kémiai rendszerekkel és problémákkal találkozunk.

Az Akadémiai Kézikönyv-sorozat első és egyik legsikeresebb tagja módszeresen, kevés képlettel, de sok ábrával, közérthetőségre törekedve tárgyalja a kémiát. Az olvasó - legyen akár egyetemista, középiskolás vagy egyszerűen csak érdeklődő - így könnyen áttekintheti a tudományág összességében bonyolult szerkezetét. A szerzők a lexikonok, a tankönyvek és a szakkönyvek legelőnyösebb tulajdonságait gyúrták egybe, és így a kötet az elvek bemutatása mellett olyan fontos adatokat is tartalmaz, amelyekre nap mint nap szükségünk lehet.

Az utóbbi évtizedek talán legolvasottabb kémiakönyve a teljességre való törekvés jegyében a hagyományos részterületek (általános, fizikai, szervetlen, szerves kémia) mellett a biokémia, az ipari technológia, a környezettudomány és a földtudomány izgalmas molekuláris vonatkozásaival is foglalkozik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/naray-szabo-kemia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave