Holics László (szerk.)

Fizika


23.6. A Gibbs-eloszlás

A Boltzmann-eloszlás levezetésére alkalmazott Gibbs-féle gondolatmenet során kihasználtuk, hogy a vizsgált A részrendszer térfogata is és részecskeszáma is állandó, s így a részrendszer a rendszer többi tagjával csak hő formában cserélhet energiát. Általános esetben azonban nem tételezhetjük fel, hogy a vizsgált részrendszerben lévő részecskék száma állandó, s a részrendszert csak térfogatának rögzítésével választhatjuk meg. Ebben az esetben a részrendszer és a környezete között kémiai munka árán is létrejöhet energiacsere.
A Boltzmann-eloszlás levezetésekor alkalmazott gondolatmenetet általánosítva határozzuk meg, annak a valószínűségét, hogy egy makroszkopikusan kicsiny A részrendszer ϵ energiával és NA darab részecskével rendelkezik, ha környezettel energiát és részecskéket is cserélhet. Jelöljük az A részrendszer környezetét B-vel, és legyen az A és B egyesítéséből adódó zárt rendszer részecskeszáma N, energiája E!
Az egyesített rendszer olyan mikroállapotainak száma, amelyben A részecskeszáma NA, energiája ϵ, az YA(ϵ, NA)YB(E – ϵ, N – NA) szorzattal adható meg. Ennek megfelelően az A részrendszer (ϵ, NA) állapota
(23.99)
valószínűséggel következik be. A (23.99) összefüggésből azonnal leolvasható, hogy az A rendszer egyetlen (ϵ, NA) kvantumállapotának valószínűsége:
(23.100)
Hasonlítsuk össze ezt a valószínűséget azzal, amikor ϵA = 0, NA = 0! Azt kapjuk, hogy
(23.101)
A kapott hányados csak a B rendszer adatait tartalmazza, s az entrópia definíciója értelmében
(23.102)
ahol ΔS a B rendszer entrópiájának megváltozását fejezi ki, ha energiája ϵ-nal, részecskeszáma NA-val növekedik. Ennek megfelelően:
(23.103)
Tudjuk azonban, hogy
(23.104)
valamint, hogy a termodinamika I. főtétele szerint
Esetünkben a munkavégzés mechanikai és kémiai részből tevődik össze, így
(23.105)
Most ΔV = 0, ΔE = ϵ, és ΔN = NA, azaz
(23.106)
Behelyettesítve ezt a (23.102) formulába, majd az eredmény segítségével kifejezve a w(ϵ, NA) valószínűséget, azt kapjuk, hogy
(23.107)
A w(0, 0) szorzó meghatározható abból a feltételből is, hogy
(23.108)
tehát
(23.109)
A (23.107) eloszlást Gibbs-eloszlásnak nevezzük.

Fizika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 046 5

A könyv alapmű, az érettségire, felvételire készülő középiskolások, a felsőoktatásban fizikát hallgatók, illetve tanáraik, oktatóik kipróbált segédeszköze. Sikerének titka a legváltozatosabb olvasói rétegek igényeihez szabott letisztult tárgyalásmódja, áttekinthető, arányos szerkezete és bőséges szemléltető ábraanyaga. A szerzők világosan bemutatott axiómákból és alapfogalmakból indulva lépésről lépésre vezetik le a fizikai törvényeket és összefüggéseket. Az első három főfejezet a klasszikus fizikát (mechanika, termodinamika, elektrodinamika és optika), a továbbiak a modern fizikát (relativitáselmélet, atomfizika és kvantummechanika, sokrészecske-rendszerek leírása, anyagszerkezettan, magfizika, elemi részek és az univerzum) tárgyalják; a tájékozódást név- és tárgymutató segíti. A mostani kiadást a modern gyakorlati alkalmazásokkal foglalkozó, új fejezetek és a teljesen felújított, közel 900 ábrából álló képanyag teszi valóban korszerűvé. A fizika története egyidős az emberi gondolkodáséval. Az emberiséggel együtt fejlődő tudományág mindennapjainkba régóta beépült eredményeit és izgalmas új felfedezéseit összefoglaló kézikönyvet jó szívvel ajánljuk vizsgára készülőknek, egykori vizsgázóknak, a fizika barátainak és minden természettudományos érdeklődésű olvasónak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/holics-fizika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave