Nyomárkay István

Szláv szomszédaink


A szláv írás. A szláv nyelvek és az indoeurópai nyelvcsalád

Mielőtt a konkrét nyelvi hatások bemutatására rátérnénk, az előzőekben már megnevezett szláv írásokról kell szólnunk. A legkorábbi szláv nyelvemlékek egy részét cirill, más részét glagolita betűkkel jegyezték le. A glagolita írás neve a glagolati ’beszél’ igéből származik; az igét hirdető papokat hívták glagoljásoknak. Ez az írás a régebbi, de – valószínűleg bonyolult jeleinek nem könnyű elsajátíthatósága miatt – hamar átadta helyét az egyszerűbb cirill betűs írásnak, és csupán Horvátországban maradt használatban egészen a 20. század elejéig.

Szláv szomszédaink

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 130 1

Vajon ismerjük-e szomszédainkat: a horvátokat, szerbeket, szlovénokat, szlovákokat és ukránokat? Hogyan fejlődtek a szláv nyelvek? Hol volt a szlávok őshazája? Értjük-e, ha egy szláv vendégünk uzsonnára cseresznyét, vacsorára pecsenyét kér? És értik-e a szlávok, ha azt mondjuk: „Az ország érseke a sátorban virraszt"? Hogyan látnak minket szláv szomszédaink? És mi hogyan látjuk őket?

A Pont könyvek sorozat új darabja, a Szláv szomszédaink érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nyomarkay-szlav-szomszedaink//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave