D. Molnár Éva

Tudatos fejlődés

Az önszabályozott tanulás elmélete és gyakorlata


Az önszabályozott tanulás működése

Az önszabályozott tanulás működésének ismertetése során számba veszem azokat a személyes, szociális és környezeti feltételeket, amelyek abban segítik a tanulókat, hogy jó önszabályozó tanulókká váljanak. A személyes tényezők közül a tanulási képesség, a tudás, a problémamegoldó képesség, az alapkészségek szerepét emelik ki a kutatók, amelyek mind gyakorlást követelnek és így szorosan kapcsolódnak a környezeti tényezőkhöz (Zimmerman, 1998). A szociális tényezők között több komponens is segíti az önszabályozott tanulást (pl. modellálás, szóbeli oktatás, fizikai segítség, pozitív visszacsatolás, szupervízió és monitorozás, páros tanítás, kooperatív tanulás). Ugyanakkor a szociális tényezők közül kiemelik a szülők informális elvárásait a tanulókkal szemben (pl. a tudáshoz, tanuláshoz való hozzáállás), a tanárok formális hatását, tanítását a megfelelő tanulási stratégiák használatára. A környezeti feltételek közé sorolják mindazokat a tényezőket, amelyek a tanulás folyamatát meghatározzák (pl. a tanulás fizikai kontextusa, a tankönyvek, információk elérésének lehetőségei).

Tudatos fejlődés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 047 2

A legtöbb embernek van valamilyen elképzelése a tanulásról, ami főként saját tapasztalatából ered. Azonban a tanulással töltött idő nem jelenti azt, hogy mindenki egyformán tud tanulni. A hatékony tanulás egyik fontos feltétele az önszabályozás, ami megfelelő tanulási stratégiák és motívumok elsajátítását, alkalmazását jelenti.

A szerző az SZTE Neveléstudományi Intézetének adjunktusa, könyvében több mint egy évtizedes kutatómunkáját foglalja össze. Áttekintést nyújt a téma legfontosabb nemzetközi modelljeiről, szintetizálja az önszabályozás és a tanulás pszichológiai és pedagógiai megközelítéseit. Széles életkori skálát átölelő empirikus vizsgálatai alapján bemutatja az önszabályozott tanulás mérési lehetőségeit, fejlődési ütemét. Részletesen ismertet egy nemzetközi modelleken alapuló, saját kidolgozású fejlesztőprogramot, ami egyedülálló nemcsak hazai, hanem nemzetközi viszonylatban is. A kutatások és a fejlesztés eredményei azt bizonyítják, hogy szükséges az önszabályozott tanulás célzott fejlesztése, hiszen az iskolában eltöltött évek nem kedveznek a tanulás iránti motiváció fenntartásának, és beavatkozás hiányában már egy tanév alatt is csökkenhet az önszabályozott tanulás.

A könyv elsősorban a tanulással foglalkozó kutatók, gyakorlati szakemberek, pedagógusok számára nyújt segítséget, ám témája miatt szélesebb olvasóközönség számára is hasznos lehet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/d-tudatos-fejlodes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave