Forgács Attila

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából


Önértékelés és a partner megítélése a stratégiák függvényében

Az egyes konfliktuskezelési stratégiák értékelhetők az önértékelés (Én-prezentáció) és a másik személy megítélésének függvényében is. Az erős önérvényesítés (versengés és problémamegoldás) feltétele a pozitív önértékelés, míg az együttműködés (alkalmazkodás és problémamegoldás) a másik fél elfogadását feltételezi. Az esélyegyenlőség megteremtésének fontos feltétele az önérvényesítés, míg a hátrányos helyzet felszámolásának elengedhetetlen része az együttműködés készségének kimunkálása. Az igazán építő jellegű, szinergikus kapcsolatok akkor alakulnak ki, amikor az egyén megbecsüli a társát, és maga is úgy észleli, hogy őt is kölcsönösen megbecsülik és értékelik. Ez az Én rendben vagyok, Te rendben vagy helyzet az alábbi ábrán. Valamennyi további helyzet kapcsolati problémákat okoz, vagy rejt. Az esélyegyenlőtlenség képlete társas szinten: Én rossz vagyok, bezzeg a többiek jók. Ennek a hátrányos helyzetnek kompenzált változata, amikor a személy magát túlértékeli, mások leértékelése által. A lehető leghátrányosabb helyzet akkor adódik, amikor mindenki leértékel másokat, beleértve saját magát is (Nem vagyok rendben, te sem vagy rendben) (Harris, 2000).

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 105 9

Ebben a kötetben azon válogatott előadások írásos változatát gyűjtöttük össze, melyeket Forgács Attila az utóbbi 30 évben a Budapesti Corvinus Egyetemen, a Budapesti Gazdasági Egyetemen, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, a Debreceni Egyetemen, a Partiumi Keresztény Egyetemen, valamint a Kuopiói Egyetemen (Finnország) oktatott és a mai napig oktat. Az előadásai a szociálpszichológia, a kommunikációtudomány, a gazdaságpszichológia, a gasztropszichológia, valamint a pszichoszomatika ötszöge körül szerveződtek. A pszichoszomatikával kapcsolatos írásait Pszichoarcheológia címen az Aula Kiadó 2009-ben, illetve Az evés lélektana című gasztropszichológia könyvét az Akadémiai Kiadó 2004-ben, majd 2013-ban, illetve 2017-ben adta ki. Ezért ebben a gyűjteményben indokolatlan lenne e témákat érinteni.

A szerzőről:

Jelenleg az ELTE Pszichológia Kar oktatója, valamint a Corvinus Egyetem Pszichológiai Központjának vezetője. Eddigi pályafutása során 5 alkalommal választották az év oktatójának különböző egyetemeken. 6 könyve jelent meg, összesen 21 kiadásban. 500-an idézik munkáit. Az egyetemi oktatás mellett a MindTitude™ piackutató cég kutatási igazgatója. Az Új Diéta, A Magyar Dietetikusok Lapjában, valamint az Élelmiszer Magazinban állandó rovata van. A rendszerváltás óta 250 szakmai médiaszereplése volt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/forgacs-fejezetek-a-kommunikacio-szocialpszichologiajabol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave