Forgács Attila

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából


A támasz időzítése

Az egyik legsúlyosabb probléma a gyászolók támogatásában, hogy döntően a veszteség (a haláleset és a temetés) idejére szorítkozik, fél-egy évvel rá már jelentősen elmarad a társas támogatás, pedig a gyászoló ekkor szembesül az elvesztett személy hiányának mindennapi és gyakorlati következményeivel (Worden, 2009). A családtagok feladata, hogy hosszú távú támaszt nyújtsanak. Ezt a funkciót kevésbé töltik be a barátok, a munkatársak és az ismerősök. Egy barát rövid időre esetleg ad kölcsön pénzt, de hosszabb távon inkább az önértékelést hajlandó erősíteni. Ezzel szemben a családtag inkább ad hosszú távra pénzt kölcsön, ellenben az önértékelést csak rövid ideig erősítgeti (Cohen–Syme, 1985). A legszorosabb kapcsolatoktól (például házastárstól) várható a leghosszabb távú támogatás. A legsúlyosabb gyászt éppen eme szoros kapcsolatok elvesztése okozza, tehát a gyászmunka során éppen a hosszú távú támogatás hiánya okozza a legnagyobb pszichoszociális veszélyt, mivel ezt az egyéb támaszforrások nem töltik be. A mentálhigiéniai érdeklődésre érdemes gyászban éppen a legfontosabb támaszforrást veszítik el. Tehát a gyász felfogható támaszvesztésnek is. Hosszú távon a társadalmi integráció és a támaszrendszer újrastrukturálódása zajlik a gyász során.

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 105 9

Ebben a kötetben azon válogatott előadások írásos változatát gyűjtöttük össze, melyeket Forgács Attila az utóbbi 30 évben a Budapesti Corvinus Egyetemen, a Budapesti Gazdasági Egyetemen, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, a Debreceni Egyetemen, a Partiumi Keresztény Egyetemen, valamint a Kuopiói Egyetemen (Finnország) oktatott és a mai napig oktat. Az előadásai a szociálpszichológia, a kommunikációtudomány, a gazdaságpszichológia, a gasztropszichológia, valamint a pszichoszomatika ötszöge körül szerveződtek. A pszichoszomatikával kapcsolatos írásait Pszichoarcheológia címen az Aula Kiadó 2009-ben, illetve Az evés lélektana című gasztropszichológia könyvét az Akadémiai Kiadó 2004-ben, majd 2013-ban, illetve 2017-ben adta ki. Ezért ebben a gyűjteményben indokolatlan lenne e témákat érinteni.

A szerzőről:

Jelenleg az ELTE Pszichológia Kar oktatója, valamint a Corvinus Egyetem Pszichológiai Központjának vezetője. Eddigi pályafutása során 5 alkalommal választották az év oktatójának különböző egyetemeken. 6 könyve jelent meg, összesen 21 kiadásban. 500-an idézik munkáit. Az egyetemi oktatás mellett a MindTitude™ piackutató cég kutatási igazgatója. Az Új Diéta, A Magyar Dietetikusok Lapjában, valamint az Élelmiszer Magazinban állandó rovata van. A rendszerváltás óta 250 szakmai médiaszereplése volt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/forgacs-fejezetek-a-kommunikacio-szocialpszichologiajabol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave