Tóth József

Világföldrajz


Vízkészlet

A földi vízkészlet szabatos meghatározására még nem állnak rendelkezésre megfelelő lehetőségek és módszerek. A készlet egyes elemeinek mennyiségét (pl. tengerek, tavak, jégtakarók) ugyan kielégítő pontossággal ismerjük, más esetekben (főleg a litoszféra mélyebb rétegeinek vízkészletét illetően) azonban meglehetősen durva becslésekkel kell beérnünk. Ezért az 8.1. táblázat összesítő adatait csak nagyságrendileg tarthatjuk helyesnek. Ez azt jelenti, hogy a teljes vízmennyiséget 2 milliárd km3-re felkerekítve, a víz a Föld teljes térfogatának mindössze fél százalékát adja (ebben semmiképpen nem szerepel a litoszféra alatti gömbövek ismeretlen víztartalma). A földi víztárolók víztartalmának erős aszimmetriája nyilvánvaló. Nem kétséges, hogy a víz döntő része az óceáni medencékben van, tehát sós víz. Ennek csak kerek 2%-át teszi ki az édesvizek összes mennyisége, amelynek viszont 99,5%-a jég. Ha pusztán a százalékos arányokat nézzük, akkor az édesvizekkel, főleg a nem szilárd halmazállapotúakkal úgyszólván nem is lenne érdemes foglalkozni. Ez természetesen helytelen lenne. Az édesvizek ugyanis egyrészt a társadalom és a földi élet egy része szempontjából kiemelkedően fontosak, másrészt a víz körforgása miatt egy meghatározott időintervallumban összmennyiségük a folyamatos megújulás következtében sokkal jelentősebb. Ha például arra gondolunk, hogy a tengerek vize a körforgás miatt elméletileg több mint 3000 év alatt újul meg, az édesvízi jég többségét konzerváló sarki jégmezőké pedig több mint 10 000 év alatt, viszont a 9 naponként kicserélődő légköri víz teljes mennyisége évente összesen kereken félmillió km3-re tehető, akkor már az egyszerű mennyiségi összehasonlítási arányok is lényegesen változnak. A napenergia hatására körforgásba kerülő évi víz mennyiségére vonatkozó első becslések a XIX. század végéről származnak (Vojejkov, Murray, Brückner), de a későbbiek adatai nem térnek el jelentősen tőlük, s jobbára a már említett évi félmillió km3 körül mozognak.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave