Tóth József

Világföldrajz


Anyagforgalom

A tengervíz legismertebb tulajdonsága a viszonylag magas (világátlagban 34,72‰) sótartalom. Maga a sókoncentráció földrajzilag jelentősen ingadozik, de a sóösszetétel konstans (8.3. táblázat). A nagy tömegű sós víz a földi anyagés energiaszállításokban különös jelentőségű. A normál tengervíz fagyáspontja ugyanis –1,91 °C, sűrűsége pedig nemcsak nagyobb a tiszta vízénél, hanem a fagyáspontig növekvő. Energiatartaléka ezért nemcsak nagy fajhője miatt kiemelkedő, hanem azért is, mert nehezen fagy be, hiszen a lehűlő tengervíz függőleges cirkulációi a befagyásig fennmaradnak (édesvízben csak +4 °C-ig), és a mélyből folyamatosan a felszíninél melegebb vizet hoznak. A sótartalom regionális különbségeinek ismerete ezért igen fontos. A vulkanizmus gázaiból (főleg Cl, Br) és a befolyó vizekből (elsősorban Na, K, Mg, Ca) származó sótartalom földrajzi változásait főleg a csapadék és a párolgás aránya, valamint a befolyó édesvizek mennyisége szabályozza. Ezért az egyenlítő vidéki átlagos sótartalom a térítők felé nő, majd az ottani mintegy 37,5‰-es maximum után a csökkenő párolgás és a nagyobb csapadék miatt a sarkok felé 32‰-ig csökken. E nyílt óceáni trend alaposan megváltozhat a tengerekben, főleg a beltengerekben. Az ún. meleg beltengerekben (pl. Vörös-tenger, Perzsa-öböl) a sótartalom földi maximumai alakultak ki (41‰-ig), a hideg beltengerek (pl. Balti-tenger, Hudson-öböl) viszont az erős hígító hatások miatt relatíve édesebb vizűek. A nyílt óceántól távoli részeik néhol már csak félsós (brak) vizűek – Finn-öböl: 1‰. Sajátos, de lényegében az általános elvárásokhoz illeszkedő a Földközi-tenger sótartalma. Magasabb, mint az Atlanti-óceáné, és Gibraltártól a levantei partok felé növekvő (39‰-ig).

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave