Tóth József

Világföldrajz


A települések hierarchiája

A települések funkcióik összességét tekintve sem egyformák. Igen jelentős különbségek tapasztalhatók egymás közötti kapcsolataikban, valamint abban, hogy horizontális kapcsolataik mellett milyen vertikális kapcsolataik vannak. Ezek a kapcsolatok látványosan megmutatkoznak bármely településrendszer vizsgálatakor, és a település-földrajzi irodalomban kutatásuknak komoly hagyományai vannak. A központi helyek elmélete W. Christaller 1933-ban Jénában megjelent munkájából származik, amelyben a szerző az akkor még újdonságnak számító, innovációt megjelenítő telefonkészülékek számát véve alapul és az össznépességhez viszonyítva azt, állapított meg bizonyos hierarchiát. Egy viszonylag homogén társadalmi-gazdasági térben vizsgálta ezt a kérdést, és hatszöges rendszert talált. Annak ellenére, hogy sem Európában, sem Magyarországon, sem a világ más részén nem sikerült később hatszöges rendszert találni, a centrális helyek elmélete óriási hatással volt a településföldrajzra és más településtudományokra is. A hatszöges rendszer létét nem, de a hierarchikus kapcsolatok alapvető voltát elismerve abból kell kiindulni, hogy a szükségletek gyakorisága eltérő abban a tekintetben, hogy milyen szükségletről van szó, és eltér abban is, hogy milyen fejlett az adott társadalmi-gazdasági rend.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave