Tóth József

Világföldrajz


Uránusz

Az Uránusz szintén óriásbolygó, de Földünktől még távolabb helyezkedik el. Szabad szemmel alig látható. A többi gázbolygóhoz hasonló az összetétele, és szintén gyors a tengely körüli forgása. Az Uránusznak is van vékony gyűrűkből álló gyűrűrendszere, melyet távcsővel figyelhetünk meg. Eddig 17 holdját (beleértve az öt nagy holdját) fedezték fel. Az Uránusz óriásbolygó, még ha kisebb is, mint a Jupiter és a Szaturnusz. William Herschel 1781-ben fedezte fel a bolygót, mely a távcsövön keresztül kékes színűnek látszik. Az egyik legkirívóbb sajátossága a forgástengelyének ferdesége, mely 98°, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy az Uránusz benne fekszik keringési síkjában. Holdjai a bolygó forgástengelyéhez hasonlóan merőleges szögben hajlanak pályájukkal a Naprendszer síkjához. A jelenség pontos magyarázata nem ismert; vagy a bolygó kialakulása során történt rendellenesség, vagy egy óriási meteorit billenthette ki az Uránuszt. Eddig öt nagyobb és tizenkét kisebb holdját fedezték fel. A holdak 50 000 és 12 000 000 km közötti távolságban helyezkednek el. A Voyager űrszondának sikerült felvételeket készítenie az Uránusz felszínéről, melyet sötét jég borít. A fényképeken felszíni repedéseket és néhány krátert lehet látni. A Miranda a legkisebb nagyhold, átmérője 470 km, úgy vélik, korábban több darabra esett szét, majd újra összeállt.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave